Můj čtenářský deník

22. června 2014 v 21:34 |  Deníček
Jak jsem narazila u více blogerů na jejich seznam přečtených knih, tak mě napadlo udělat si ho také. Ne, nechci se vychloubat, že čtu ani se opičit, ale budu jednou ráda, až si to tady budu moct přečíst. Uvidím, co všechno už jsem přelouskala a co se mi třeba líbilo tolik, abych si to přečetla znovu. Jelikož to začínám sepisovat teď, tak jich tu bude strašně málo. V knihovně si půjčuju knížky jen tak, jak mě napadne a nezkoumám, kdo je napsal a většinou si nepamatuju ani název. (Já vím, ostuda.) Takže zatím těch pár, co si ještě pamatuju nebo jsem je nestihla vrátit:


Rok 2014 (43 knih)
Únor (2):
Jarmila Dědková - Slunce pro čokoládovou holku (174 stran, půjčená z knihovny)
Jarmila Dědková - Růže pro čokoládovou holku (206, půjčená z knihovny)
Obě knížky zajímavé, ale nečekala jsem, že jsou o romské dívce, tudíž mě to později docela zaskočilo. Myslím si, že autorka chce ukázat, abychom neházeli všechny cikány na jednu hromadu. Tato dívka se snaží být milá, ale každý ji kvůli její rase odsuzuje a dokonce ji i zmlátí.

Březen (3):
Petra Braunová - Princové nemyjou záchody (148 stran, z knihovny)
Petra Braunová - Borůvkové léto s Terezou (143 stran, z knihovny)
Petra Braunová - Terezománie (160 stran, z knihovny)

Duben (2):
Lenka Lanczová - Létem políbená (304 stran, z knihovny)
Opravdu zajímavá kniha díky zápletce, ve které hraje hlavní roli hlavní hrdinka, její sestra a dva kluci. Téměř do konce nikdo neví, která dívka bude mít kterého chlapce.
Ernest Hemingway - Stařec a moře (176 stran, z knihovny)
Tuhle knížku máme k maturitě, což je jediný důvod, proč jsem ji četla, ale to vůbec neznamená, že by se mi nelíbila. Několik dní na moři zní možná trochu nudně, ale jelikož se stále něco dělo, tak to nebylo vůbec špatné.

Květen (2):
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (96 stran, půjčená od kamarádky)
Také knížka k maturitě. Kamarádka ji měla jako referát a říkala, že je to docela jednoduché, protože je to vlastně pohádka. Ostatní však říkají, že jelikož je na přemýšlení, tak se jim moc nelíbí. Já jsem buď hlubší smysl nenašla nebo jsem ho naopak pochopila s takovou lehkostí, že o něm ani nevím. Knížka se mi líbila.
Alice Claytonová - Nabíječ (278 stran, v mém vlastnictví)
Nabíječ mě a přítele zaujal jako novinka v knihkupectví. Dlouho jsme nad ní uvažovali, až mi ji koupil k svátku. Čekala jsem to žhavější, ale bylo to spíš něco jako dívčí román, řekla bych. Mně to teda vůbec nevadilo, protože takové knížky mám nejradši, ale přece jen - když něco čekáte, tak vás poté zklame, že to tam nebylo.

Červen (7):
John Green - Hvězdy nám nepřály (240 stran, od kamarádky)
Každý o ní bájil a snil, tak jsem si ji musela přečíst také. Původně jsem si ji chtěla koupit, ale když jsem zjistila, že mi ji kamarádka půjčí, tak jsem si to teda rozmyslela. Líbila se mi opravdu dost (ale méně, než jsem čekala) a opravdu dost jsem při ní brečela. Asi 2 týdny po přečtení jsem viděla i film, kde brečel dokonce i můj přítel. Takže doporučuju romantikům.
Francine Pascalová - Neohrožená 1 (173 stran, z knihovny)
Knížku mi v knihovně vybral přítel, tak jsem ji zkusila a je vážně skvělá! Je zde spousta dobrodružství, takže je stále napínavá a vydržíte číst až do konce.
Francine Pascalová - Neohrožená 2 (Sam) (173 stran, z knihovny)
Francine Pascalová - Neohrožená 3 (Závod) (174 stran, z knihovny)
Francine Pascalová - Neohrožená 4 (Zrůda) (180 stran, z knihovny)
Francine Pascalová - Neohrožená 7 (Rebel) (174 stran, z knihovny)
Kdo tyhle knihy zná, řekne si, proč jsem přeskočila 5. a 6. díl. Hm, bohužel se tak stalo, ale není to moje vina. V naší skvělé knihovně totiž mají 6 dílů kromě 5. a 6. Opravdu na pěst. Rozhodla jsem se teda, že to zkusím bez nich. Něco mi díky tomu nedává smysl, ale většina je v pohodě, takže i tak je to super.
Francine Pascalová - Neohrožená 8 (Žár) (156 stran, z knihovny)
Jako fakt zabili Gaiy kámošku?!?

Červenec (8):
Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor (82 stran, z knihovny)
Knížka k maturitě, která je podle mě průměrná. Nijak extra mě nenadchla, ale dala se číst a dost dobře pochopit. Prostě vtipná kritika, dá-li se to tak říct.
Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky (76 stran, z knihovny)
K maturitě a moc se mi nelíbí. Nevidím tam žádný dobrý děj, ale vždy se zasměji nad historkami a úvahami, které si Miloš přehrává v hlavě.
Ulrike Rylance - Někdo se dívá
(164 stran, z knihovny)
Skvělá knížka s nějakým tím napětím i dějem. Je o mladých lidech, tudíž něco pro mě a navíc se můžu občas strachovat s hrdinkou a hádat, kdo na ni připravuje past. Je-li to past.
Sophie Kinsella - Báječné nakupování se sestrou (373 stran, moje)
Dostal jsem ji už před pár lety, ale nepamatovala jsem si, o čem je a neměla jsem co číst, tak jsem si ji přečetla znovu. Na můj vkus je sice trošičku delší (jak si můžete všimnou), ale je skvělá! Sice je o straší paní/slečně, ale proto si to budu moci přečíst i za dalších pár let.
Franziska Gehm - Chladné ostří (192 stran, z knihovny)
Zajímavá knížka u které jsem do úplného konce nevěděla, kdo hlavní hrdinku tak nechutně pořezal. Když jsem se dozvěděla, kdo to má na svědomí, dost mě to zaskočilo a věřila jsem tomu, koho dívka obvinila. Ale je to trošku nechutnější pro ty, kdo mají živou představivost.
Karel Čapek - Bílá nemoc
(96 stran, z knihovny)
Knížka k maturitě, je docela dobrá, jména se dají dobře zapamatovat a má to děj.
Karel Čapek - R.U.R. (96 stran, z knihovny)
K maturitě, ujde, ale nemůžu si zapamatovat jména a funkce různých ředitelů. Do četby si ji asi nedám, ale pokud nenajdu lepší, tak možnááá.
Jan Jelínek - Láskoviny - Příběh prvního milostného opojení (136 stran, z knihovny)
Zajímavá knížka o české dívce krátce po pubertě, která chce vše co nejdříve zažít a to klidně i v cizině.

Srpen (6):
Cecelia Ahernová - Až se tě život zeptá (351 stran, moje)
Tahle autorka napsala román PS: Miluju tě, což mě vážně překvapilo. Možná díky tomu jsem si koupila zrovna tuhle knížku a ne jinou. (A taky kvůli tomu, že byla ve slevě.) Ze začátku se mi knížka zdála být zvláštní a trošku nudná, ale možná to bylo tím, že jsem se do ní tolik nevžila. Později mě ale začala skvěle bavit. Příhody hlavní hrdinky nejen se svým Životem jsou občas k pláči, většinou ale k popukání. Má takovou smůlu, že za ní přišel sám Život a snaží se jí trochu napravit.
Jenny Hanová - Vždycky budeme mít léto (263 stran, z knihovny)
Předchozí dva díly (Léto, kdy jsem zkrásněla a Bez tebe to není léto) jsem měla už tak před půl rokem (ne-li dýl), ale tenhle u nás v knihovně měli až teď, takže jsem trilogii konečně dočetla. Pro mě jsou to skvělé knížky. Zajímavé a do poslední stránky jsem nevěděla, s kým teda Bella nakonec bude.
Moliére - Lakomec (84 stran. z knihovny)
Kniha se skládá z tohoto díla, Misantropa a Tartuffe. Mám v plánu přečíst všechny, ale do četby máme jen Lakomce a Tartuffe, tak uvidím. Lakomec je podle mého docela lehké a i dobré dílo. Sice až takhle sobečtí lidé jako Harpagon snad nejsou, ale i tak se z toho můžou někteří poučit.
Lisi Harrison - Dívčí parta (206 stran, z knihovny)
Chtěla jsem nějakou novější verzi, ale bohužel v naší knihovně opět nezklamali a mají jen tuhle starou, kterou už jsem jednou měla. Knížka by i byla dobrá, jen je asi o 12letých dívkách, takže už nic pro mě.
Moliére - Tartuffe (92 stran, z knihovny)
Nelíbí se mi, že je to psáno jako poezie, ale alespoň to dává smysl. Na to, že je to "básnička", tak se mi to četlo dobře a rychle. Občas jsem teda něco tak úplně nevnímala, ale to jen, když to bylo o ničem. Děj je vlastně o tom, jak si jeden dobroděj vezme do domu chudáka, dá mu všechno a ten ho nakonec za tu dobrotu obere. Ale nemějte strach, všechno dobře dopadne!
Carrie Ryanová - Les rukou a zubů (312 stran, z knihovny)
Oh, vážně úžasná knížka! To jsem vůbec nečekala. Je to trochu na způsob sci-fi nebo možná i hororu. Prostě jsou tam věci, které neexistují. Nebo spíš lidi - živý/mrtvý. Ale jinak je to i romantické (takže něco pro mě). Knížka je napínavá od samého počátku a nikdy, opravdu nikdy nevím, jak se to dál vyvine.

Září (4):
Bohumil Hrabal - Obsluhoval jsem anglického krále (203 stran, z knihovny)
Začala jsem sice číst ještě v srpnu, ale skončila v září, takže jsem to hodila sem. Knížka je fajn, jen mi nepřijde moc výstižný ten název, když doopravdy obsluhoval habešského císaře a toho anglického krále obsluhoval jeho šéf. Hrozná jsou na tom dlouhá souvětí, někdy i do půlky stránky. Jinak doporučuju, pokud se vám tím bude chtít přelouskávat a nevadí vám číst jednu kapitolu na 40 stránek.
Nicholas Sparks - Zápisník jedné lásky (159 stran, z knihovny)
Na začátku jsem knihu moc nechápala, protože se zde prolínají 3 časová pásma, ale když se to ustálí, tak je to moc hezké. Občas kruté, občas romantické, občas... prostě krásné! Konec je úplně úžasný, když jsou ti dva už staří a Noah se stará o Allie. Je to nádherné a strašně smutné.
Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol (154 stran, ale vypadá tlustší, z knihovny)
Musím se přiznat, že knížku jsem pochopila více než film. Nejdřív jsem ho s přítelem zhlédla, protože si knížku taky vybral k maturitě a já o ní zatím neuvažovala, ale teď jsem začala, tak jsem se dala do čtení knížky. Film se mi vážně moc nelíbil. Celkově nemám ráda období válek nebo zabírání území a takové ty staré záležitosti s Němci a Židy. Knížka se ale dala číst, protože byla dobře napsaná a když něco nepochopím, tak si to třeba 3x přečtu. Ne že bych ji nějak extra doporučovala, ale rozhodně patří k těm lepším.
Julius Zeyer - Radúz a Mahulena (83 stran, z knihovny)
Myslela jsem, že když je to pohádka, tak to bude docela dobře čtivé, ale moc se nepovedlo. Na pár místech je to psáno poezií, kterou já prostě moc nemusím, když to má mít děj. Potom se nemůžu soustředit, o čem to vlastně je, když poslouchám, jak krásně znějí verše. Jazyk byl celkově složitější a moc mě to nebavilo. Kdyby to bylo ale napsané lehčeji, tak by to bylo zase asi moc krátké. Jako vždy jsem knížku dočetla, ale nevím, jestli jí dám šanci i k maturitě.

Říjen (6):
Paola Zannonerová - Dance! (208 stran, z knihovny)
Na to, že je knížka o 12leté dívce a 13letém chlapci, je pěkná. Zajímavá, zábavná, nepředvídatelná. Jde zde o rozpor mezi baletem a hip-hopem, což vůbec nemusí vadit a můžou se vám zalíbit klidně oba tance. Nevím, co víc k ní dodat než že je fajn. Samozřejmě, že bych nedala plný počet hvězdiček, ale pár by jich bylo.
Romain Rolland - Petr a Lucie (93 stran, z knihovny)
Knížka není moc dějově zajímavá a týká se války (bombardování Paříže), což se mi nijak nelíbí ani nezajímá, takže nic moc, ale k maturitě se vzít dá. Je to o lásce a touze být se svou milovanou, o tom, že mladík nechce do války, ale musí a nakonec ho toho ušetří smrt.
William Shakespeare - Hamlet (194 ministran, z knihovny)
Děj není špatný, ale nemám ráda to povídání o ničem, takže mě to moc nedostalo.
Matthew Quick - Terapie láskou (270 stran, z knihovny)
Úžasný film a ještě úžasnější knížka! Film si už moc nepamatuju, ale myslím, že byl zase trochu víc jiný než kniha. Alespoň jsem se dozvěděla nový příběh. Knížka se dá číst téměř jedním dechem. Nejdřív se mi zdála dost velká, ale za chvíli jsem byla na konci. Je dost zajímavá, překvapivá a krásná.
George Orwell - Farma zvířat (148 stran, z knihovny)
Tak tuhle knížku můžu k maturitě jen doporučit. Líbí se mi, jak je napsaná a hlavně, že je skutečně o zvířatech. Jsou tam i mí oblíbení koně, takže jsem byla v sedmém nebi. (:D) Je to zajímavá kniha se spoustou zápletek, ale také různých blbostí. Musíte si při čtení trochu zahrát na dítě a osvěžit vaši fantazii, protože jen tak si nedokážete představit, jak zvířata staví větrný mlýn. Je to ale úžasně napsané. Až na nějaká zlejší zvířata, která vše dělají ve svůj prospěch.
E. A Poe - Havran (asi 6 stran, z knihovny)
Myslím, že jsem si půjčila nějakou zkrácenou verzi, nebo já nevím. Vidím obvykle tlustou knížku - právě pro mě a najednou zjistím, že je tam několik překladů a každý je na pouhých 6 stran, tudíž nevím, co si o tom myslet.

Listopad (2):
Ota Pavel - Smrt krásných srnců (151 stran, z knihovny)
Tahle knížka se fakt dobře čte. Konečně jsem se v četbě dostala k těm, které jsou napsány běžnou češtinou a dokonce mají i děj! Jediné, co mi vadilo bylo, že autor neustále skákal z jedné události na druhou (z přítomnosti do minulosti, z minulosti do přítomnosti a zase zpět), v čemž jsem se nemohla moc vyznat, ale jinak to bylo moc příjemné čtení. No, ne že by to bylo o hezkých událostech. Rodina často trpí hladem, většina členů se ocitá v koncentračním táboře apod., ale přesto je to vždy hezké a dobře to dopadá. Často jsou naopak bohatí, mají stále co jíst, dělají různé koníčky,... Až na to, že je zde tolik rybaření, je to velmi dobré.
Gabrielle Zevinová - Někde jinde (216 stran, z knihovny)
Tak tahle knížka mě fakt moc chytila za srdce. Je úžasně zpracovaná, má skvělý nápad, úžasný a nevyzpytatelný děj, zpočátku to ani není tak romantické, jak by se dalo čekat a je to úplně úžasné! Je to vlastně o životě po smrti. Co se s námi stane, kam se dostaneme, jak to celé funguje a jestli můžeme komunikovat i se světem, kde jsme byli živí. Tuto knihu bych doporučila úplně každému!

Prosinec (1):
Rosie Thomas - Příliš jednoduchý život (269 stran, z knihovny)
Velmi zajímavá kniha o adopci, na kterou je zde nahlíženo z obou stran. Jak ze strany adoptované dívky, tak ze strany ženy, která dala své dítě k adopci. Chvíli jsem už doufala, že snad budou matka s dcerou, ale bohužel (nebo bohudík) tomu tak nebylo. Je to docela záživná knížka, která upoutá a je dost silná na city. Rodiče totiž nechali adoptovat svou postiženou dceru jakmile se narodila. Bylo to tak hrozně necitlivé, ale na jednu stranu i pochopitelné. Autorka zde ukazuje, že každý může mít k adopci různý důvod a ne všechny jsou špatné.

Rok 2015 (+/- 17 knih)
Leden (2 a půl):
Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj Loupežník (156 stran, z knihovny) - Nedočteno.
John Steinbeck - O myších a lidech (67 stran, PDF)
Začátek není nejzajímavější, ale když jsem se dostala do děje, bylo to fajn. Knížka není těžká, občas je zábavná, jindy napínavá a hlavně je krátká. K maturitě určitě patří.
Lenka Lanczová - Nebe plné hvězd (286 stran, z knihovny)
Myslela jsem si, že tahle autorka píše většinou o děvčatech do 15 let, ale v místní knihovně jsem narazila pouze na tuhle a zrovna v ní hraje hlavní roli 18letá maturantka. Jelikož jsem teď také ve 4. ročníku, úplně skvěle se mi tohle čtení hodilo. Knížka je vtipná, romantická, docela pravdivá a hlavně zajímavá. Nebýt toho, že Romana zrovna dodělávala 4. ročník, tolik by mě to třeba neuchvátilo, ale takhle byla super.

Únor (2):
Friedrich Dürrenmatt - Návštěva staré dámy (37 stran, PDF)
Jelikož jsem našla knihy k prodeji, které měly přes 200 stran, nejspíš tohle byla jen zkrácená verze. Doufala jsem, že je to celé, protože bych si ji jinak ráda vzala k maturitě. Děj je zajímavý a i když má tak málo stránek, přesto jsem knihu četla docela dlouho a dávala si záležet na vnímání děje, který je víc než zajímavý.
Marisa Mackle - Láska v oblacích (215 stran, z knihovny)
Z pár úvodních vět mi to přišlo jako šílená kravina, ale po několika stránkách jsem do knížky byla tak zažraná, že jsem nemohla přestat. Je to příběh o letušce, která se chce stát scénáristkou, ale stále se jí to nedaří, až jednou... Skvělý, napínavý, zajímavý, romantický i antiromantický děj, který mě vážně bavil po celou dobu čtení.

Tady bylo pár knížek, hlavně maturitních, ale jaksi jsem zapomněla, které to byly a v té době jsem na blog bohužel nechodila.

Červen (4):
Nora Roberts - Půlnoční zátoka (333 stran, z knihovny)
Hodně dobrá knížka, která byla stále napínavá ať už romantickými částmi, nebo částmi s duchy. Do poslední stránky jsem hltala každé slovo a nevěděla, jak příběh skončí. Samozřejmě, že dobře, ale pro každého má slovo "dobře" jiný význam, takže jsem vlastně nic neprozradila.
Markus Zusak - Roky pod psa (146 stran, z knihovny)
Myslela jsem si, že tahle knížka bude moc jednoduchá a nebude mě bavit, protože nebudu moct přemýšlet, uvažovat a vyvozovat různé závěry. Ale opak je pravdou! I když kniha zpočátku (možná pořád) vypadá jako nenáročná a dětská, má překvapivý děj a zkrátka mě zaujala. Chtěla bych si přečíst i další díly, ale nevím, jestli jsou k dostání i u nás.
Karla Miková - Konečně plnoletá (205 stran, z knihovny)
Tak tahle knížka, i když se nezdá, je plá vztahů, lásky a možná i sexu. Jedna dívka za krátkou dobu vystřídá tolik chlapců a chlapů, až mi z toho šla hlava kolem, ale zaručeně není nudná!
Táňa Keleová-Vasilková - Duhový most (263 stran, z knihovny)
Nevím, co k tomu napsat. Na začátku bych vůbec nečekala ani to, co bylo uprostřed, natož to, co bylo na konci. Takže snad jen, že na konci si uvědomíte, že v knize bylo mnohem víc než jste čekali. Já čekala povrchní řešení krásy a vztahů, ale nezůstalo to jen u toho. Je to kniha plná citů a nejednou jsem měla na krajíčku. Takovéhle knihy dokážou otevřít oči!

Červenec (1):
Sophie Kinsella - Báječný svět shopaholiků (354 stran, z knihovny)
Zajímalo mě, jestli knížka bude stejná jako film, tak jsem se dokopala k tomu, abych ji přečetla. No, ale jaksi jsem zapomněla, jak že přesně byl ten film, takže nemůžu porovnat. Myslím, že obojí bylo lepší v něčem a horší zase v něčem jiném. Třeba Luka bych radši viděla (ve filmu), ale myslím, že jinak byla knížka taková napínavější. Možná proto, že ji nepřečtu za 2 hodiny (nebo kolik trvá ten film), ale protahovala jsem čtení dýl jak týden, takže jsem pořád měla na co čekat a být napjatá. Nejsem nějaký znalec a nadšenec do nákupů, ale i tak se mi knížka líbila, což znamená, že si ji může přečíst jakákoli holka, která čte takovéhle typy knížek.
*Edit: Tak už jsem viděla film a je úplně jiný než knížka, hmm, to jsem ani nečekala. Teď teda nevím, co je lepší, ale u mě asi vždycky vede kniha.*

Srpen (2):
Romana Szalaiová - Maják jménem láska (238 stran, z knihovny)
Přespříliž romantická knížka. Když to říkám já, tak už je to vážně moc. Možná je to na mě moc taky proto, že je tam spousta gramatických chyb, divná pojmenování, neustálé opakování celého jména (křestní + příjmení) a přijde mi to takové.. Umělé. Neprofesionální. Jen výjimečně jsem se do té knihy opravdu zažrala, abych nemohla odtrhnout oči. Většinou jsem je ráda odtrhávala, protože to už na mě bylo moc. Ale možná, kdyby to bylo napsáno trochu jinak (jiným stylem psaní), určitě by se mi líbila. Je to prostě slaďárna se šťastným koncem, ale až moc zamotaná. Ihned víte, že jsou události nepravděpodobné a potom si to těžko oblíbíte. Nebo alespoň já.
K. A. Tucker - Jedna malá lež (316 stran, z knihovny)
O téhle knížce jsem dlouho uvažovala, že bych napsala recenzi. Byla podle mě tak dobrá, že by si to zasloužila. A ona si to zaslouží, ale nejspíš od někoho, kdo je na to šikovnější. Kniha je o 18leté dívce, která zrovna nastupuje na vysokou školu a neví, jestli je správně rozhodnutá. Neví, co dělá špatně a myslí si, že do teď dělala všechno správně. Dělala všechno tak, jak by si to přáli její rodiče, ale podle její sestry to není tak úplně dobře. A ona pochopí, že to tak taky možná nechce. Jen nikdy nechtěla zklamat rodiče. A tak začne žít nový život, zkouší nové věci, což ji trochu osvobodí od studu a začne pomalu dělat to, na co by dřív ani nepomyslela. Tahle část je podle mě dost zajímavá, protože se seběhne tolik věcí, že je to chvíli zábavné, chvíli trapné a občas i smutné. V téhle knížce je vážně všechno a i tak to působí docela reálně. Chcete si představovat, že to tak doopravdy může být, že to takhle může dopadnout, že nikdo není takový, jak na první pohled vypadá. A že vždycky můžeme chtít něco jiného, než jsme si doposud mysleli, že je pro nás to nejlepší. VÁŽNĚ DOPORUČUJU!

Září (4):
Abby Clementsová - Zmrzlinové sedmé nebe (271 stran, z knihovny)
Knížka se mi zdála občas trochu zmatená, ale možná to mělo své kouzlo. Vždycky jsem čekala, že se stane něco a ono se to úplně obrátilo. Nebo jsem si naopak myslela, že to se nikdy nemůže stát a ejhle, stalo se. Takže vlastně do úplného konce nevíte, co se přesně stane. Některé zmrzliny znějí úplně skvěle a sbíhaly se mi sliny. Možná, že tahle knížka někoho nadchne pro dělání zmrzliny. Dokonce jsou na úplném konci i nějaké recepty, takže už jen proto stojí za to, knihu si koupit/půjčit.
Jo Nesbø - Krev na sněhu (149 stran, půjčená od přítele)
Nikdy jsem si nepotrpěla na takovéhle žánry. Detektivky mi vlastně nikdy nic moc neříkali ani jako filmy, ani jako knihy. Ale tohle je prostě jiné. Zajímavější, poutavější, od známého autora, skvěle napsané, dobře se to čte, prostě paráda. Vždycky jsem si od něj chtěla něco přečíst a tak nějak nás upoutala zrovna tahle knížka. Jsem docela ráda, protože se mi vážně líbila. Opět jsem do poslední stránky nevěděla, jak to skončí. A tentokrát vážně až do poslední. Až jsem byla (nemile) překvapena. Určitě doporučuju, ale nejlepší je, číst ji bez jakýchkoli spojlerů (= můj přítel, který ji četl první).
John Green - Příliš mnoho Kateřin (236 stran, od sestřenky)
Tak tahle knížka opět neměla chybu. Sestřenka mi sice říkala, že není tak dobrá jako Greenovy ostatní knížky, protože nemá tak dobrý a romantický děj, ale mně přišel snad ještě lepší než jindy. Je to trochu jiné, tudíž zajímavější. Sice je tam dost matiky, ale když nečtete dovětek a zas tak moc to neřešíte, vůbec to nevadí. Myslím, že jen tak někdo těm jeho vzorcům neporozumí a v tom ta podstata není. Jo, sice o ně jde, ale nemusíme vědět, jaké písmeno co znamená, proč je to na druhou a jak to tedy vypočítat. (Teda pokud tomu nechceme rozumět na 100 %.) Pro matematické hlavičky je to ale naopak super čtení, kde není nejen nelogická láska, ale také logické zdůvodnění pomocí matiky.
John Green - Hledání Aljašky (255 stran, od sestřenky)
Greenova kniha mě opět dostala. Jeho knížky prostě nemají chybu! Tahle byla jednou z těch záživnějších a možná míň romantických. Konec se mi sice vůbec nelíbil, ale zase to takhle bylo zajímavější a originálnější. I když mě občas Aljaška štvala, stejně jsem hltala každé její slovo a snažila se ji pochopit stejně jako její kamarádi. Z téhle knížky jsem si taky jako vždy odnesla spoustu krásných... řekněme citátů a myšlenek. Každou Greenovou knížku jedině doporučuju.

Listopad (1):
Stephen King - Carrie (174 stran, z knihovny)
Moje první knížka od Kinga! To je docela ostuda v 19 letech, co? Ale co už, hlavně, že jsem to napravila. Přišlo mi, že nepíše tak, jak by se to líbilo mně, že to není můj žánr a můj šálek kávy. Když jsem ale zjistila, že napsal horor Carrie (na kterém jsem byla v kině), ihned mě napadlo přečíst si knížku. Já fakt ráda čtu, takže poslední dobou hledám k filmům knižní předlohy, abych mohla porovnávat a stěžovat si, co všechno ve filmu chybělo nebo bylo jinak (=hůř). Jasně, že Carrie je toho příkladem, i když filmový děj si už moc nepamatuju, ale vím, že minimálně konec byl jiný (dobře, zbytek byl asi dost podobný). No každopádně na to, kdy byla tato kniha napsaná, četla se skvěle. Bavilo mě to, líbilo se mi to a bylo to zajímavé. Takový jiný styl, na který nejsem zvyklá, takže super.

Prosinec (1):
J. Green, M. Johnsonová, L. Myracleová - Sněží, sněží... (261 stran, moje)
Tuhle knížku asi bude znát hodně blogerů. Ať už jste ji sami četli, nebo jen viděli recenze. Jde zde o 3 krátké příběhy v téměř malé knize, což mě trochu mrzí, ale ono kdyby toho bylo víc, asi by to nebylo tak dobré. Shodou okolností (ne, je to schválně) se příběhy propojují, což dáva knížce příjemný neobvyklý nádech. Jinými slovy ji to posouvá o hvězdičku výš. Jako milovnice Greena tomu nemám co vytknout, ale možná, že zrovna jeho příběh mi přišel takový.. nejsušší. Ono je to těžké porovnávat, protože je to stejná tématika, stejné období, stejné místo a stejně super. Nevím, co víc k tomu dodat, snad jen, že doporučuju přečíst.

Rok 2016
Únor (1):
Huntley Fitzpatricková - Můj život u sousedů (371 stra, moje)
Tuhle knížku jsem si koupila náhodou v nějaké slevě, když jsem sháněla vánoční dárky. Bohužel to byl dárek k těm předešlým Vánocům, jenže já se k tomu pořád nějak nemohla dostat. O dost míň teď čtu a většinou jsem se snažila přečít knížky z knihovny, protože ty moje přece můžu číst, kdy se mi zachce. Teď trošku lituju, že jsem se do ní nepustila už dřív, ale aspoň jsem se na ni plně soustředila a přečetla ji téměř jedním dechem (no dobře, to asi víc, protože jsem ji četla tak 4 dny). Kniha ale vážně stála za to. Občas jsem si říkala, že je to moc sadké i na mě (což je co říct), ale na druhou stranu to bylo vážně hezké. Zajímavý děj, zvraty a vlastně všechno. Sice to dopadne opět dobře, jako typická romantika, což by v tomhle případě ani být nemuselo, ale zase kdyby to dobře nedopadlo, asi bych byla fakt naštvaná. Trochu mě mrzí, že děj nepokračuje dál, protože by to mělo určitě i další zajímavé okolnosti, ale už takhle mi to dalo práci přečíst. Občas čtu knížky do podzních večerních hodin (= 2 hodiny ráno, když normálně chodím spát ve 12) a snažím se je dočíst, ale tady to vážně nešlo :D, i když jsem se snažila mně nevyhovující části jen tak projít očima a nevžívat se do nich tolik, jako do těch lepších. Každopádně, kniha je o dvou téměř znepřátelených rodinách, kde se ale samozřejmě musí něco stát, aby je to dalo dohromady, ale zase ne tak úplně. Jen si to sami přečtěte.

Červen (1):
Paula Hawkins - Dívka ve vlaku (328 stran, od kamaráda)
Dost zajíavé drama, psychologie, krimi nebo jak to nazvat. Celou dobu čekáte něco a nakonec se z toho stane něco úplně jiného. Ale pořád! Celá knížka byla o překvapení. Jak dopadne tohle? Asi takhle, že. Ne, ono to musí dopadnout zase jinak, než si myslím. A co tohle? Aha, taky ne takhle. A konec? Wow, tak ten je nejspíš nejpřekvapivější ze všeho. Strašně nerada si čtu recenze na knížky dopředu. Maximálně přečtu krátký odstavec o čem jsou, ale to stejně nejradši jen z přebalu knihy, takže nikdy doopravdy nevím, o čem přesně to je, co se bude odehrávat a co mám tedy čekat. Takže jsem vlastně na úplném začátku čekala dost jiný příběh. Třeba, že bude dívka jezdit stále ve vlaku a prožívat cizí životy nějakým zajímavým způsobem. Nečekala jsem se, že se do jejich životů přimíchá. A že se do nich přimíchá ještě víc, než si ona sama myslela.

Červenec (1):
John Green, David Levithan - Will Grayson, Will Grayson (280 stran, od kamarádky)
Od Greena většinou tak nějak čekám něco určitého, ale vlastně občas radši nečekám nic, protože mě stejně nakonec vždycky překvapí. Ale že mě překvapí takhle, to jsem vážně nečekala. Možná je to tím, že to psal ještě s Davidem a tak nějak změnili téma. Vlastně je to pořád v jádru stejné - láska, romance, zápletky, jednou je to tak, nakonec ale úplně jinak. No jo, ale to okolní, co se na jádro nabalilo, to mě vážně zarazilo. Nejdřív jsem to moc nechápala, ale pak jsem to začala milovat. Vžila jsem se do postav (i když jsou jiného pohlaví) a prožívala jejich život s nimi. Knížka je vážně zajímavá, opět mě udržovala vzhůru téměř do ranních hodin a strašně jsem si ji užívala! Ovšem, nebyl by to Green, kdyby mě občas nenaštval sledem některých událostí, ale bez toho by to nebylo tak skvělé.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anonym Anonym | 24. června 2014 v 14:18 | Reagovat

Tvůj přítel jistě nebrečel, jen se mu potily oči. 😉

2 Janča Janča | E-mail | 25. června 2014 v 19:02 | Reagovat

[1]: Samozřejmě :D

3 Anie Anie | Web | 25. června 2014 v 21:08 | Reagovat

Pěkný seznam :) Z těchto knih jsem četla jenom Starce a moře a přestože to byla kniha k maturitě, líbila jsem ji. Moc bych si přála přečíst Hvězdy nám nepřály a ty knihy o romské dívce. Takže děkuji za tip :)

4 Janča Janča | E-mail | 26. června 2014 v 12:34 | Reagovat

[3]: Vážně? :) To jsem ráda, že se ti zdají dobré a přečteš si je. :) Ty o té dívce mají určitě v knihovně, ale Hvězdy nám nepřály tam ještě asi hodně dlouho nebudou, takže si ji musíš koupit nebo půjčit od nějaké kamarádky. :)

5 Smithg929 Smithg929 | E-mail | Web | 26. července 2016 v 3:24 | Reagovat

It'll also save a lot of cash and time for those on dkkeckaeddeakefg

6 Pharmd223 Pharmd223 | E-mail | Web | 26. července 2016 v 18:18 | Reagovat

Very nice site! <a href="http://apxoiey2.com/qosyyt/1.html">cheap goods</a>

7 pills pills | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 4:46 | Reagovat

It'll also save a lot of cash and time for those on

8 sildenafil_online sildenafil_online | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 19:41 | Reagovat

I have learn some good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.

9 Veronika Veronika | 10. srpna 2016 v 23:17 | Reagovat

Některé knížky si díky tvým referencím i přečtu. Moc hezky popisuješ dojmy z knihy! :)

10 SergiooX SergiooX | E-mail | 16. ledna 2017 v 17:31 | Reagovat

I found this page on 11th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama