Srpen 2015

Mít rád není míň

26. srpna 2015 v 20:09 Téma týdne
Většinu času si myslím, že mít rád, znamená víc. Je to takové upřímnější a říkáme to jen těm, které máme vážně rádi. Protože proč by někdo lhal o tom, že má někoho rád, když nemusí. Na rozdíl od miluji tě, které hodně lidí říká jen proto, aby ho oplatili tomu druhému, i když vlastně nevědí, jestli to tak opravdu cítí. Protože ho třeba mají "jenom" rádi. A teď to zní tak, že milovat je tedy víc, když je až po mít rád. Ale pokaždé je to jiné. Vždy cítíme něco jiného. Když vážně milujeme, je to asi opravdu víc, než když máme rádi, ale musí to být upřímné a opravdové. A jak že se pozná, že někoho milujeme? Hm, kdo ví. Prostě to v tu chvíli cítíme. Cítíme větší míru lásky. Větší náklonnost. Větší sympatii. Větší souznění. Dokážeme si s tím člověkem představit být už navždy. Nebo bez něj nedokážeme žít. Jenže... mám ráda mamku a taky si bez ní nedokážu představit život.

Tak jak to tedy je? Je vůbec rozdíl mezi mít rád a milovat? Samozřejmě, že je. Ale někdy mezi těmito pocity bývá nepatrná mezírka, že nepoznáme, co vlastně cítíme. Jindy je zde naopak veliká propast, kdy bezpečně dokážeme říct, že někoho milujeme a někoho jiného máme "jenom" rádi. Podle mě je milovat jedním z několika stupňů mít rád, protože samotné mít rád je opravdu silné a důležité a takovou lásku nemůžeme podceňovat. Možná, že se z prostého mám tě rád jednou vyklube miluji tě.


Proto nedělejte rozdíly mezi těmi, kteří vám tvrdí, že vás milují a těmi, kteří vás mají skutečně rádi, protože nikdy nevíte, co se z čeho vyvine nebo co vymizí. Neopouštějte přátele, kteří vás mají rádi proto, že se objevil někdo, kdo vás miluje. Obojí je v životě šíleně důležité a tak se pokuste udržet oboje.